2018-01-31 06:41:57

Tylko w money.pl: Czarne chmury nad Polską Fundacją Narodową. Miarka się przebrała? Morawiecki dawno stracił cierpliwość

Autor: Izabela Trzaska

Premier Mateusz Morawiecki nigdy nie był zwolennikiem powołania Polskiej Fundacji Narodowej. O sprawie nie wypowiadał się publicznie, ale - jak wynika z informacji money.pl - w rozmowach z politykami PiS sugerował, że temat będzie problemem dla ekipy rządzącej. I miał rację. Znów jest. Pojawiają się pytania na co PFN wydaje setki milionów złotych.

Autor: Mateusz Ratajczak

Przy okazji konfliktu na linii Polska-Izrael znów z cienia wyszła Polska Fundacja Narodowa. Tylko że po raz kolejny mówi się o niej jak najgorzej. Gdzie się podziały miliony złotych na promocję Polski? Gdzie są jakiekolwiek działania Fundacji, gdy na międzynarodowym forum pojawiają się głosy o polskim udziale w zakładzie Żydów? To pytania zadawane od kilkudziesięciu godzin przez publicystów wszystkich mediów - i prawicowych, i lewicowych.

Kryzys na linii Polska-Izrael rozkręca się. Z kolei instytucja, z ogromnym budżetem oraz statutowym zadaniem poprawy wizerunku kraju na świecie, milczy.

Nad Fundacją zbierają się czarne chmury. Jak wynika z informacji money.pl premier Mateusz Morawiecki nie jest wielbicielem PFN. I nigdy tego nie ukrywał. Już od dawna w rozmowach i z politykami PiS, i ze swoimi współpracownikami wskazywał, że Fundacja w takim kształcie będzie dla ekipy rządzącej ciężarem.

Dlaczego? Zdaniem premiera często będą padać pytania o finansowanie tej inicjatywy. Pieniądze pochodzą ze spółek skarbu państwa, wpłaty zagwarantowane są aż na 10 lat. Transfer do Fundacji w ciągu dekady wyniesie ponad pół miliarda złotych.

Więcej: https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska-fundacja-narodowa-mateusz-morawiecki,112,0,2397296.html