2018-01-02 06:51:07

Tylko w money.pl: Gest w kierunku Brukseli? Polska chce zerwać kolejną dwustronną umowę krytykowaną przez KE

Autor: Izabela Trzaska

Rząd Mateusza Morawieckiego znalazł sposób na wyciągnięcie ręki do Brukseli? Do Sejmu trafiła ustawa, która zakłada zerwanie kolejnej krytykowanych przez Unię Europejską dwustronnej umowy o wspieraniu i ochronie inwestycji. Resorty rozwoju i spraw zagranicznych przyznają, że trwają prace nad zakończeniem obowiązywania pozostałych dwudziestu kilku umów.

Autor: Marcin Lis

Dwustronne umowy o wspieraniu inwestycji, tzw. BIT-y są krytykowane przez Komisję Europejską jako sprzeczne z unijnym prawem. I choć dokumenty tego typu podpisały między sobą niemal wszystkie państwa członkowskie, Bruksela nie radzi sobie z wymuszeniem ich zerwania.

Formalne postępowania ws. utrzymywania w mocy umów prowadzone są przez Komisję Europejską m.in. przeciwko Austrii, Holandii czy Szwecji. Polska stała się przedmiotem nieformalnego postępowania, jednak decyzja o zgodzie na wypowiedzenie umowy, uchroni nasz kraj przed taką samą procedurą.

Ten sam ruch może poprawić w unijnych gabinetach mocno nadszarpnięty wizerunek Polski. Batalia o zmiany w sądownictwie doprowadziła do wszczęcia wobec Polski postępowania przewidzianego w artykule siódmym Traktatu o Unii Europejskiej, czyli tzw. "opcji atomowej".